Náš hlavní cíl byl posunout vše do 21. století, říká autor hlavní expozice v pavilonu A florista Zdeněk Kupilík

Náš hlavní cíl byl posunout vše do 21. století, říká autor hlavní expozice v pavilonu A florista Zdeněk Kupilík
21. 8. 2021

Levitující záhony, voňavá stezka, levandulové lázně a bohatá floristická výzdoba inspirovaná visutými zahradami královny Semiramis. I to je na letošní letní etapě Flory Olomouc součástí hlavní expozice v pavilonu A. Jejími autory jsou floristka Pavlína Švecová a florista Zdeněk Kupilík. Ten ve velkém rozhovoru prozrazuje, že se sám nejvíce těší právě na levandulové lázně s obrovskou vanou a aromatickými levandulovými polštáři. „Voda ve vaně bude v pohybu a bude obsahovat levandulovou silici. Vůně levandule se tak krásně uvolní do celé expozice,“ říká Kupilík.

Co pro Vás bylo při práci na letošní hlavní expozici letní Flory Olomouc největší výzvou a hlavním cílem?
Každá expozice na Výstavišti Flora je výzva. Výstav tu už byla celá řada, je tak stále těžší dosáhnout toho, aby se témata neopakovala a aby návštěvník dostal i nějakou přidanou hodnotu. Celkově byl letos náš hlavní cíl posunout vše do 21. století.

Jak toho dosáhnete?
Všechny části a prvky hlavní expozice jsme v co nejširší míře propojili, vzájemně se prolínají a doplňují. Konkrétně mám na mysli vizuální vjem ze samotné květinové expozice, zvuky, světla a v neposlední řadě vůně. Nemá jít o „pouze“ surovou květinovou expozici. Návštěvníkovi by letošní letní Flora měla nejen rozšířit obzory, ale také ho pobavit a okouzlit. Modernější střih bude expozice mít i díky velké velkoformátové televizi, kterou na olomouckém výstavišti využijeme vůbec poprvé.

K čemu vám poslouží?
Zabudujeme ji do podia, budou se na ni mimo jiné přenášet živé vstupy z výstaviště anebo jednotlivé floristické show. Díky tomu i lidé na galerii pavilonu A dobře uvidí, co se dole na podiu děje. Na televizi budeme promítat také různé vizualizace, vznikne tak další zajímavý vjem. Ozvučení a osvětlení dostala na starost specializovaná firma, dosáhneme tím dalšího moderního prvku, než je klasické nasvícení prostoru.

V hlavní expozici pracujete s antickými motivy, dominantou vizuální stránky letní etapy je hlava antické sochy. Jak Vás napadlo sáhnout do této historické epochy?
Tématem expozice v pavilonu A je Souznění s přírodou, celou letní Florou se line motiv zdraví z přírody. Navíc hlavním partnerem a spolupořadatelem je sdružení PELERO CZ, jež se specializuje na pěstování bylinek a dalších léčivých rostlin. A tak kde jinde začít než u historické epochy, v níž léčitelství a bylinkářství zažilo v historii lidstva tak velký rozmach? Tehdy se objevily první veřejné lázně, lidé o sebe v dnešním slova smyslu začali pečovat. Spoustu vědomostí z lidového léčitelství přesunuli do farmacie, de facto zprofesionalizovali to dobré z přírody.

Navíc, když jste zmínil vizuální stránku letní etapy, musím připomenout tvůrce z olomoucké skupiny Chaoscompany. Měli ji na starost a podílejí se i na interiéru hlavní expozice. Ztvárňují antické prvky a sprejují hrubou strukturu kamene, aby interiér pavilonu A vypadal jako velká kamenná stavba. Ze spolupráce s nimi jsem nadšený. Jsem rád, že se na Floře Olomouc objevili další mladí lidé, kteří umí svoji práci, stojí si za ní a dodávají sem nové impulzy.

Při návrhu hlavní expozice jste se inspiroval i Visutými zahradami Semiramidinými. Proč právě ony?
Pátral jsem, kde byla ve starověku největší sbírka rostlin. Tak jsem se dostal k těmto visutým zahradám, které patří mezi jeden z divů světa. A právě ten chceme reálně ztvárnit v pavilonu A.

Jak to uděláte?
Semiramidiny zahrady měly kaskádovitou formu, i my jsme tento architektonický prvek použili. V pavilonu A budou čtyři velké květinové kaskády. Dvě u pódia a dvě uprostřed haly, kde poteče vodopád. Součástí hlavní expozice budou také levitující záhony o celkové ploše několika desítek metrů čtverečních. Zavěšené budou na úrovni galerie pavilonu A, pod nimi bude jezero s vodními prvky. Na levitujících záhonech budou vysázené léčivé rostliny, vše doplní dekorace z řezaných rostlin. Také jejich výběr byl inspirován antikou anebo jejich léčivými schopnostmi.

Kolik rostlin bude hlavní expozice celkem obsahovat?
Sdružení PELERO CZ dodá pět tisíc kusů léčivých rostlin a bylinek, reprezentují čtyři desítky druhů. To ale není všechno. Mám za to, že celkový počet rostlin přesáhne zhruba patnáct tisíc kusů. A to jak v řezané, tak v hrnkové formě.

Na co se osobně v hlavní expozici nejvíce těšíte?
Na levandulové lázně s obrovskou kamennou vanou a aromatickými levandulovými polštáři, do nichž lidé budou moci sednout. Voda ve vaně bude v pohybu a bude obsahovat levandulovou silici. Vůně levandule se tak krásně uvolní do celé expozice. Její součástí je i voňavá stezka složená ze šestadvaceti kójí postavených na bocích pavilonu A. Každou kóji věnujeme jedné léčivé rostlině či stromu. Reprezentovat ji bude vonná silice a plastický obraz složený ze sušených částí dané rostliny. Vše doplní dekorace z řezaných květin, ve které danou rostlinu rovněž využijeme. Návštěvníci zde budou mít k dispozici i informace o původu dané rostliny a také o možnostech jejího využití pro zdraví člověka.


Zůstaňme v kontaktu

Nejaktuálnější příspěvky e-mailem