Vloni vyhrála hruškovice pana Miroslava Vaculíka z Vřesovic, kdo bude letošním velkým Championem? Ve středu 20. září se v pavilonu E Výstaviště Flora Olomouc sešlo 43 degustátorů, kteří v jedenácti odborných komisích hodnotili celkem 322 soutěžních vzorků v rámci 14. ročníku Grand Prix ovocných destilátů Flora košt. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhne v sobotu 7. října jako součást podzimní etapy zahradnické výstavy a veletrhu Flora Olomouc a festivalu gastronomie a nápojů Olima.
Do 14. září mířily na olomoucké výstaviště vzorky destilátů z produkce ovocných lihovarů i pěstitelských pálenic ze všech koutů České republiky. Nakonec se jich sešlo 322. Převládaly mezi nimi pálenky ze švestek, hrušek a jablek, nechyběly však ani méně obvyklé nápoje z ostružin, mandlí, oskeruše, arónie, dřínu či mrkve. Některé vzorky jsou už z letošní úrody, nejstarším destilátem však byla višňotřešňovice z roku 2000.
Hodnocení vzorků odbornými komisemi proběhlo ve středu 20. září od 10 hodin v pavilonu E ve Smetanových sadech. „Destiláty byly zařazeny do jednotlivých kategorií, v nichž se hodnotilo modifikovaným dvacetibodovým systémem navrženým Unií destilatérů,“ prozradil garant soutěže Lukáš Juřica s tím, že se hodnocení účastnilo jedenáct subkomisí. „Ty tvořili zkušení degustátoři z Unie destilatérů, dále zástupci pálenic, odborníci ze státní správy i akademické obce,“ uvedl předseda soutěže Josef Balík. „Toto složení komisí spolu s perfektní organizací soutěže ze strany Výstaviště Flora Olomouc bylo zárukou opravdu kvalitního zhodnocení dodaných vzorků,“ konstatoval šéf letošního týmu degustátorů.
A jaká je podle něj letošní úroda? „To teprve uvidíme a ochutnáme,“ usmál se Balík. „V soutěži je sice i pár vzorků z letního ovoce, jako jsou třešně či meruňky, ale chutnáme rovněž starší ročníky, kterých si většinou ceníme o něco víc, protože destiláty potřebují určitou dobu zrání. Letos tu oproti loňsku máme o zhruba padesát vzorků víc, ale uvidíme, jak tomu bude příští rok, protože letos postihla pěstitele neúroda. Takže je možné, že za rok sáhnou více do archivu,“ uvažuje Josef Balík.
Dva nejlépe hodnocené vzorky ze všech kategorií postoupily po prvním hodnocení do „superkomise“ složené z předsedů původních komisí. Ta určila vítěze jednotlivých druhových kategorií a z nich i absolutního Championa Grand Prix Flora košt 2017. Ten obdrží při slavnostním vyhlášení velký diplom, pohár Výstaviště Flora Olomouc a věcný dar. Zvláštní Cenou Unie destilatérů bude oceněna nejlépe hodnocená kolekce destilátů od jednoho soutěžícího, jež musí obsahovat nejméně tři vzorky.
Vyhlášení výsledků a předání cen vítězům se uskuteční v sobotu 7. října od 13 hodin na podiu v pavilonu A, a to v rámci festivalu gastronomie a nápojů Olima. Zájemci z řad veřejnosti pak budou moci jednotlivé vzorky ochutnat ve stanu vedle pavilonu G. A kdo se bude letos radovat
z absolutního prvenství? Prozraďme jen, že pozici královského ovoce uhájila dokonce již pošesté v řadě hruška…