Jeden z největších leknínů Victoria cruziana dnes v noci vykvetl v tropickém skleníku ve Smetanových sadech.
Roku 1801 český botanik, lékař a cestovatel Tadeáš Haenke objevil druh Victoria regia (viktorie královská) na přítoku řeky Amazonky. Rostlina dostala jméno po anglické královně Viktorii. V Evropě byla poprvé pěstována roku 1848 v Královské botanické zahradě v Anglii, v českých zemích o několik let později v Děčíně (1852). V Olomouci je viktorie pěstována již od roku 1924. Každoročně přiláká mnoho zvídavých návštěvníků nejen v době jejího krátkého kvetení.
V domovině je vytrvalou rostlinou, ale v našich klimatických podmínkách kvůli nedostatku slunečního světla v zimních měsících ji pěstujeme jako jednoletou rostlinu ze semen. Její kruhovito-talířovité listy dosahují v domovině až 2 m v průměru a unesou dospělého člověka (díky této vlastnosti se traduje, že tato rostlina nejednomu člověku zachránila v pralese život před aligátory). Na rubu je list pokryt ostny. Rozkvétá sněhově bílými vonnými květy (průměr až 20 cm) ve večerních hodinách. Květ vydrží několik hodin, maximálně však 2 dny, kdy přechází do tmavě růžových odstínů.
České jméno viktorie královská správně patří druhu Victoria regia, který se od naší Victoria cruziana liší velmi málo. Victoria cruziana nemá svoje české jméno (někdy uváděna jako viktorie Cruzova). České jméno viktorie královská se lidově běžně používá pro oba druhy.
Sbírkové skleníky spolu s palmovým, kaktusovým a subtropickým skleníkem jsou otevřeny denně od 9:30 do 18 hodin mimo pondělí.