Tři etapy mezinárodních květinových a zahradnických výstav, Rozkvetlé památky, celosezonní oslavy 60 let výstavnictví v Olomouci, palmový skleník jako džungle Tajemné Indonésie, finální úpravy staronové oranžerie či rozárium a botanická zahrada otevřené veřejnosti. Společnost Výstaviště Flora Olomouc, a.s. má pro veřejnost kalendář nabitý akcemi.
Soudobé principy floristické tvorby, práce s prostorem a energií, důraz kladený na světlo, zvuk, teatrálnost. Novodobé pojetí květinových expozic propojí jarní, letní i podzimní etapu květinových výstav Flora Olomouc 2018. Jarní etapa překvapí ústřední výstavou v pavilonu A s názvem Pugét pro Floru, a to 26. – 29. dubna 2018. Letní etapa 16. – 19. srpna bude opět záplavou květů nejen v rámci hlavní expozice s názvem Rozkvetlá léta. V neposlední řadě podzimní etapa 4. – 7. října 2018 je příslibem tradiční přehlídky ovoce a zeleniny, kde nebude chybět ani expozice v pavilonu A tentokrát nazvaná Zemská výstava. Nejen obyvatelé Olomouce si oblíbili podzimní akci Rozkvetlé památky, kdy se díky šikovným a uznávaným mezinárodním floristům daří již po několikáté snoubit významné historické památky města Olomouce s květinovými aranžmá. Rozkvetlé památky mohou návštěvníci obdivovat od 4. října a následně až do poloviny měsíce.
Oslavy 60. výročí od první květinové výstavy na olomouckém výstavišti započnou jarní etapou Flory, kde hlavní expozice v pavilonu A nese narozeninový název „Pugét pro Floru“. I návštěvníci mají příležitost blahopřát, a to díky interaktivní stěně, do které vloží svůj květinový vzkaz Floře. V rámci oslav bude letošní večerní prohlídka květinové výstavy v pavilonu A zpestřena autorským komentářem. Na večerní prohlídku naváže retrovečer ve stylu talkshow se zajímavými hosty spojenými s olomouckým výstavištěm a dále recitál Nadi Urbánkové. To vše v pátek 27. dubna od 20 do 22 hodin. Součástí večerního programu pro návštěvníky budou i ukázky filmů z historie výstaviště. V rámci oslav zaplavily olomoucké parky květy plné vůní a barev. Jejich ozdobou jsou nové expoziční záhony s 24 000 kusy tulipánů, narcisů, krokusů a hyacintů u výstavních pavilonů G a H pocházející z Atelieru zahradní a krajinářské architektury Zdeňka Sendlera. „Díky mlatovým cestám může návštěvník parku vstoupit přímo do prostoru záhonu a obdivovat rostliny z bezprostřední blízkosti,“ prozradila designérka Lucie Radilová. Program k oslavám výročí Flory potrvá až do podzimu a široká veřejnost může být jeho součástí. Např. na webových stránkách Výstaviště Flora budou moci návštěvníci posílat své narozeninové vzkazy Floře Olomouc k šedesátinám či se zde odreagovat zhlédnutím série vzácných digitalizovaných filmů z historie výstaviště. Slavit se bude i v rámci akcí města Olomouce. Nebudou chybět noční komentované prohlídky palmového skleníku v rámci Muzejní noci, komentované prohlídky sbírkových skleníků ve dnech Svátků města, propojenost se Dny evropského dědictví či se studentským Majálesem. Ještě před začátkem jarní etapy Flora Olomouc se 60. výročí výstaviště promítne v rámci Ekologických dnů Olomouc. Pořadatelem je centrum ekologických aktivit Sluňákov, který pořádá tři přednášky s názvem Sluňákovské pugéty pro Floru. Posluchači se tak mohou těšit 20. dubna na přednášku Zdeňka Sendlera k netradičně pojatému hřbitovu v Dolních Břežanech, 23. dubna na přednášku Květena olomoucké architektury – procházka ulicemi Olomouce (Dvořák, Jeništa) a přednášku Lenky Křesadlové s názvem Květná zahrada v Kroměříži. Více informací najdete na webových stránkách CEV Sluňákov - www.slunakov.cz.
Letošním rokem bude dokončena IV. etapa rekonstrukce k obnovení funkce oranžerie ve Smetanových sadech, která započala I. etapou roku 2015. Tento nejstarší historický skvost Výstaviště Flora Olomouc se datuje již od roku 1886. „Oranžerie se považuje za předchůdkyni dnešních sbírkových skleníků a je tak mnohdy označovaná jako starý palmový skleník,“ uvádí s odkazem na příslušné zdroje paní Helena Šupová ze Sbírkových skleníků v Olomouci. Oranžerie plnila výstavní funkci, aniž by tušila, že o století později bude právě za tímto účelem každoročně přijíždět do Olomouce více než sto dvacet tisíc lidí. Koncem 20. let minulého století kvůli kapacitní nedostatečnosti a již nevyhovujícímu technickému stavu oranžerii nahradil nově postavený skleník. Ačkoliv jí byla předpovězena demolice, oranžerie stojí v sousedství lázeňského pavilonu s restaurací dodnes a díky rekonstrukci ji letos můžeme přivítat v novém hávu.
Sbírkové skleníky (palmový, kaktusový, tropický a subtropický) na Výstavišti Flora Olomouc patří svým rozsahem i bohatostí sbírek k největším v České republice. Palmový skleník vytváří autentické prostředí džungle, proto právě zde vznikla unikátní exotická výstava Tajemná Indonésie – Nová Guinea – TAM TAMY času. Atraktivní fauna i flora, tropický prales plný rituálních masek, totemů, stromových chýší, vyuzená mumie, to vše je v palmovém skleníku na Floře v Olomouci k vidění do 31. října 2018.
Svou návštěvnickou sezonu otevřely i botanická zahrada se Zahradou smyslů a rozárium v Bezručových sadech. V rozáriu, stejně jako v loňském roce, si mohou návštěvníci za poplatek 200 Kč/2 hodiny zapůjčit veřejný samoobslužný gril a pozvat svou rodinu, přátele či kolegy z práce k příjemnému posezení v parku. V ceně půjčovného je i dřevo. Příjemně strávený čas v přírodě a zároveň uprostřed města mohou návštěvníci využít od dubna do října, každý den kromě pondělí od 9.30 do 18 hodin. Vstup je zdarma.
Restaurace „a“ zve v rozáriu k občerstvení svým stánkem otevřeným v době od 13:30 do 18:00. Na Výstavišti Flora Olomouc zve dále restaurace „a“ kromě svých tradičních obědových menu i k celotýdennímu odpolednímu posezení na terase, která bude v provozu dle počasí od 14. května do 30. září
Společnost Výstaviště Flora Olomouc, a.s. zve veřejnost i na další výstavy, koncerty a sportovní akce zveřejněné na našich webových stránkách www.flora-ol.cz. Těšíme se na Vás.