Jarní květinové osvěžení nabízí botanická zahrada i rozárium. Parky brzy rozkvetou novými letničkovými záhony

Jarní květinové osvěžení nabízí botanická zahrada i rozárium. Parky brzy rozkvetou novými letničkovými záhony
22. 5. 2019

Kaliny, pivoňky, mišpule a mnoho dalších rostlin spolu s unikátní sbírkou růží či letničkovými záhony čeká na návštěvníky botanické zahrady, rozária a tří olomouckých parků. V botanické zahradě si děti navíc kromě herních prvků s hřištěm mohou užít naučné hry o ceny. Rozárium nabízí moderní veřejný prostor v centru města se samoobslužnými grily či druhý ročník „semínkovny“.

V zeleném areálu Výstaviště Flora Olomouc mohou v současné i brzké době návštěvníci obdivovat nepřeberné množství kvetoucích rostlin. „V botanické zahradě a v rozáriu nám právě kvete východoasijský opadavý keř kalina řasnatá nebo tolita lékařská, silně jedovatá rostlina, dříve využívaná jako přadná a medonosná léčivka. Návštěvníci zde mohou vidět i vytrvalý mák Popovův, původem ze Sibiře či pivoňky keřovité, které se v Evropě pěstují od roku 1787,“ prozradil zajímavosti vedoucí oddělení botanické zahrady, rozária a Bezručových sadů Jiří Malaska. Z dalších druhů rostlin mohou návštěvníci obdivovat podrosty kvetoucích kakostů, aromatickou okrasnou dřevinu s tmavě červenými vonnými květy sazaník květnatý, opadavou liánu podražec velkolistý a mnoho dalších. „Výjimečnou prastarou ovocnou dřevinou z jihovýchodní Evropy je zde mišpule obecná, která se na území našeho státu pěstuje od 12. století. Plody mišpule jsou jedlé, nejchutnější pak po přejití mrazem. Z přemrzlých plodů lze vyrobit marmeládu s vysokým obsahem vlákniny, jež je prospěšná pro mikrobiální činnost v tlustém střevě a tak může působit jako prevence rakoviny tlustého střeva,“ dodává Malaska.

Olomoucké rozárium, které na botanickou zahradu navazuje, se na ploše 3,5 hektaru půdy může pochlubit druhou největší sbírkou růží u nás. V měsících červen až září zde kvete více než 2000 keřů záhonových, sadových a popínavých růží téměř pět set odrůd. Moderní veřejný prostor v centru města je po druhé etapě rekonstrukce doplněn o veřejné osvětlení či pohodlný sedací mobiliář. Infocentrum v rozáriu nabízí kromě drobného občerstvení a suvenýrů i druhý ročník „semínkovny“. Jedná se o nezávislou iniciativu, která slouží ke sdílení přebytků vypěstovaných semen. Prostory botanické zahrady a rozária jsou vybaveny herními prvky pro děti, dětským hřištěm a pro děti od 10 let je zde připravena naučná hra „Za tajemstvím rostlin“. Pro děti od 7 let pak soutěž „Za živočichy botanické zahrady“. Velmi oblíbenou aktivitou Olomoučanů je zde zahradní piknik v trávě. K tomu slouží dva veřejné samoobslužné grily, jeden v botanické zahradě a druhý na vyhlídce v rozáriu. Vstup je volný, a to každý den kromě pondělí, vždy od 9.30 do 18 hodin.

V letních měsících se mohou návštěvníci těšit i na rozkvetlé záhony z přímých výsevů letniček jak v botanické zahradě, tak i v Čechových, Smetanových a Bezručových sadech. Ty zahradnický úsek vysel začátkem května. „V Čechových sadech nalezneme jeden záhon u cyklostezky v blízkosti workoutového hřiště, ve Smetanových sadech byl založen záhon v prostoru mezi hřištěm a hlavní alejí a dva záhony v bývalé fontánkové aleji. V Bezručových sadech je tento záhon u vstupu do parku od tržnice,“ prozradil jejich umístění náměstek zahradnického úseku Výstaviště Flora Olomouc Zdeněk Šup. Předností přímých výsevů letniček je nižší finanční náročnost ve srovnání se záhony zakládanými z předpěstované sadby. „Jednotlivé záhony byly osety směsí různých druhů a odrůd letniček. Svým vzhledem, texturou i strukturou porostu budou připomínat spíše barevné rozkvetlé louky, které budou potěchou návštěvníků a zároveň potravou hmyzím obyvatelům parků. Záhony budou pro návštěvníky opatřeny informačními tabulkami.


Zůstaňme v kontaktu

Nejaktuálnější příspěvky e-mailem