Informační tabule v olomouckých historických parcích představují veřejnosti Projekt obnovy vegetačních prvků

Informační tabule v olomouckých historických parcích představují veřejnosti Projekt obnovy vegetačních prvků
7. 4. 2018

 

Projekt obnovy Smetanových, Čechových a Bezručových sadů řeší regeneraci porostů dřevin v historických parcích. Hlavním cílem je prosvětlení a uvolnění porostů, obnovení kompozičních os a zlepšení zdravotního stavu dřevin. Kácení nemocných a neperspektivních stromů bude probíhat ve dvou termínech, do konce období vegetačního klidu a dále pak na podzim 2018. S výsadbou nových keřů a stromů se začne na konci léta 2018. O veškerém dění v parcích, souvisejícím s projektem, se návštěvníci dozví na informačních panelech umístěných v parku.

„Historické parky jsou neodmyslitelně spjaté s dějinami Olomouce, dotvářejí kolorit města a jsou oblíbenými místy odpočinku. Vzhledem ke společenskému významu je v prioritním zájmu města zachování parků a jejich rozvoj. Zeleň v parcích vyžaduje pravidelnou péči a po určité době rozsáhlejší pěstební opatření,“ řekl úvodem k projektu Zdeněk Šup, provozní náměstek pro zahradnickou činnost Výstaviště Flora Olomouc. Projekt obnovy vegetačních prvků v historických parcích v Olomouci vznikl v ateliéru zahradní a krajinářské architektury Zahrada Olomouc, s.r.o. v roce 2017 a projektované úpravy byly schváleny orgány památkové péče a ochrany přírody a krajiny za účasti zástupců olomoucké pobočky neziskové ekologické organizace Hnutí Duha. „Projekt řeší obnovu zeleně po stránce zahradně-architektonické s důrazem na provozní bezpečnost a zjištění trvale udržitelného rozvoje parků. Hlavními cíli v rámci projektu jsou odstranění dřevin v havarijním stavu a uvolnění porostu pro umožnění růstu nových a stávajících perspektivních dřevin. Vykácené dřeviny nahradí výsadby nových stromů a keřů. Vytipované vzrostlé stromy budou odborně ošetřeny řezem, který zajistí stabilizaci korun,“ dodal Šup.

Kácení celkem 34 stromů bude probíhat do konce období vegetativního klidu. „Jedná se o sedm stromů ve Smetanových sadech, 14 stromů v Čechových sadech a 13 stromů v Bezručových sadech. Tyto stromy jsou v kolizi s projektovanými výsadbami. Druhá fáze kácení naváže od září 2018. Poté bude možné stálezelené keře sázet již koncem léta,“ upřesnil k projektu Šup. Všechna kácení budou probíhat za přítomnosti biologického dozoru s ohledem na možné úkryty netopýrů. „Biologický průzkum potvrdil, že olomoucké parky jsou cenným biotopem pro netopýry, ptáky i hmyz. Zájmy ochrany přírody považujeme za prioritní. Tak významný projekt by nemohl být realizován bez cenných informací, které nám o oživení parků zajišťuje tým biologů Hnutí DUHA Olomouc,“ řekl Petr Loyka, vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu.

Práce v letech

r. 2017 - 2018

r. 2017 - 2018

r. 2018 – 2019

r. 2021

Smetanovy sady

káceno

ošetřeno

vysazeno

káceno

 

34

21

60

22

Čechovy sady

káceno

ošetřeno

vysazeno

káceno

 

69

23

75

46

Bezručovy sady

káceno

ošetřeno

vysazeno

káceno

 

59

18

59

33

 

 

 

 

 

 

 

 

Výsadba nových porostů, především keřů, začne již koncem léta. Stromy budu vysazovány od podzimu 2018, a to ve vazbě na uvolněná místa. Již nyní jsou však historické parky zelenější a barevnější. Ozdobou parků jsou nové expoziční záhony s 24 000 kusy tulipánů, narcisů, krokusů a hyacintů u výstavních pavilonů G a H pocházející od autorského kolektivu Atelieru zahradní a krajinářské architektury Zdeňka Sendlera, které jsou součástí oslav 60 let od první květinové výstavy na Floře. Díky mlatovým cestám může návštěvník parku vstoupit přímo do prostoru záhonu a obdivovat rostliny z bezprostřední blízkosti. Smíšené trvalkové záhony v Rudolfově aleji rozkvetlé jarním aspektem cibulovin představují moderní prvek soudobé zahradní tvorby. Lávka ve Smetanových sadech láká na jedinečný pohled do parku a do Holandské zahrady s 10 000 kusy tulipánů a narcisů. Také v Bezručových sadech, rozáriu a v botanické zahradě se může návštěvník těšit z kvetoucích cibulovin a čerpat inspiraci z krásy těchto rostlin.

Foto: Blanka Martinovská


Zůstaňme v kontaktu

Nejaktuálnější příspěvky e-mailem